Mendel Gdański – streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór rozpoczyna się sceną, w której stary Mendel patrzy na ruch uliczny i analizuje pojawienie się nowych postaci oraz cele drogi poszczególnych przechodniów. Zna on bowiem tę ulicę bardzo dobrze. Wie wszystko o jej przechodniach: dzieciach, śpieszących do szkoły, handlarkach, robotnikach i innych, gdyż już od 27 lat mieszka i prowadzi swój zakład introligatorski w tym właśnie miejscu. Zna wszystko i wszystkich i sam także jest powszechnie znany. W otoczeniu staruszka panuje atmosfera swojskości – na ulicę czy do zakładu rzadko zapuszcza się ktoś obcy. Najbliżsi sąsiedzi: zegarmistrz, student, powroźnik, straganiarka, syn gospodarza – wszyscy żyją ze sobą w ciepłych i życzliwych stosunkach.

Narrator sugeruje, że 67-letniemu staruszkowi jest tam dobrze. Poza takimi oznakami starzenia się, jak zgarbione plecy czy duszności, ma się Mendel Gdański całkiem nieźle. Zresztą kiedy doskwierają mu owe dolegliwości, wyjmuje fajkę i odpoczywa chwilę, paląc. Szczególne znaczenie ma dla niego sam dym, który, snując się, prowokuje do wspomnień. Przypomina się Mendlowi zmarła żona, dzieci, wnuki. Te smutki nosi on głęboko w sercu i próbuje o nich nie myśleć, poświęcając się pracy.

Gdy zaprzyjaźniona gospodyni przynosi mu obiad, nie je, ale czeka na małego, dziesięcioletniego wnuka, syna swojej nieżyjącej najmłodszej córki. Wnuczek jest oczkiem w głowie dziadka – widząc jego cherlawą posturę i skłonność do chorób Mendel nieustannie martwi się o jego zdrowie. Po obiedzie chłopiec siada do lekcji, a dziadek wraca do pracy, nieustannie jednak obserwując i dopieszczając małego ucznia.

Wszyscy odnoszą się z sympatią i szacunkiem do starego Żyda. Gdy kiedyś wyrostkom przyszło do głowy prześmiewać pod oknem modlitwy szabasowe, zawstydził ich przechodzący ksiądz, który, widząc modlącego się, uchylił kapelusza. Od tej pory nikt nie przeszkadzał Mendlowi.

Jednak przedwczoraj zdarzył się pewien niepokojący wypadek – wnuczek wrócił do domu bez czapki. Początkowo nie chciał powiedzieć, co się stało, ale w końcu wyznał, że zgubił ją uciekając przed chłopcem, który szydził z niego, że jest Żydem. Na te słowa dziadek wpadł w gniew i zaczął wyrzucać chłopcu, że głupi jest, jeśli wstydzi się swojego pochodzenia. Później nieco łagodniej tłumaczył, że jest takim samym mieszkańcem miasta, jak inni, i że bycie Żydem nie powinno powodować u niego poczucia wstydu. Ukochali to miejsce, jak własne, więc stanowi ono ich ojczyznę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Obraz miasta przedstawiony w utworze
2  Bibliografia
3  Pozytywistyczna nowelistyka - wiadomości ogólneKomentarze: Mendel Gdański – streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-20 17:09:50

a ja mysle ze najpierw trzeba przeczytac ksiazka a pozniej streszczenie. Ludzie ktorzy nie maja czasu na przeczytanie mendla sa leniwi a nie nie maja czasu. ale nie mowie ze to streszczenie jest zle. jest dobre


2018-09-14 21:37:59

Już nie mogę patrzeć na komentarze typu: "lepiej czytać książkę niż streszczenie", "streszczenie nigdy nie zastąpi książki" itp. Ta strona to nie debata na temat "streszczenie czy książka". Komentujcie czy streszczenie jest dobre czy nie, bo na tym polega komentarz. Każdy wie, że nie zastąpi ono książki, więc po co to piszecie? Żeby się wywyższyć, bo Wy czytacie książki a nisza inteligencka nie czyta? Mam za 2 dni maturę i NIE mam czasu na czytanie książek i dla mnie streszczenie to zbawienie, żeby sobie przypomnieć treść. Poza tym żal ściska, że lektury są takie a nie inne, bo wiele wartościowych pozycji nie ma. I nie wciskajcie mi tutaj kitów, że mają jakieś uniwersalne przesłanie. Każdą, nawet najgłupszą książkę można zinterpretować tak jakby pisał to geniusz. Pozdrawiam


2018-09-12 22:51:55

Malgorzato ok czytał bym z wielką chęcią lektury...ale kiedy mam na to znaleźć czas oprócz Polskiego jest jeszcze z 13 przedmiotów na które trzeba się uczyć kiedy znaleźć na to czas??


2018-09-09 19:23:21

bueheheh nie chc sie czyatc tak duzo ;] dobre dobre ... zajrzyj do ksiazki i zobacz ile ona ma stron a pozniej napisz sam dluzsze streszczenie ;d heheheh


2018-09-06 20:31:33

jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających nowel...wielkie dzieło jak dla mnie. a stronka super i przed maturą się przydaje,mimo że wszystkie książki czytałam.
Streszczenia książek
Tagi: