Mendel Gdański – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór rozpoczyna się sceną, w której stary Mendel patrzy na ruch uliczny i analizuje pojawienie się nowych postaci oraz cele drogi poszczególnych przechodniów. Zna on bowiem tę ulicę bardzo dobrze. Wie wszystko o jej przechodniach: dzieciach, śpieszących do szkoły, handlarkach, robotnikach i innych, gdyż już od 27 lat mieszka i prowadzi swój zakład introligatorski w tym właśnie miejscu. Zna wszystko i wszystkich i sam także jest powszechnie znany. W otoczeniu staruszka panuje atmosfera swojskości – na ulicę czy do zakładu rzadko zapuszcza się ktoś obcy. Najbliżsi sąsiedzi: zegarmistrz, student, powroźnik, straganiarka, syn gospodarza – wszyscy żyją ze sobą w ciepłych i życzliwych stosunkach.

Narrator sugeruje, że 67-letniemu staruszkowi jest tam dobrze. Poza takimi oznakami starzenia się, jak zgarbione plecy czy duszności, ma się Mendel Gdański całkiem nieźle. Zresztą kiedy doskwierają mu owe dolegliwości, wyjmuje fajkę i odpoczywa chwilę, paląc. Szczególne znaczenie ma dla niego sam dym, który, snując się, prowokuje do wspomnień. Przypomina się Mendlowi zmarła żona, dzieci, wnuki. Te smutki nosi on głęboko w sercu i próbuje o nich nie myśleć, poświęcając się pracy.

Gdy zaprzyjaźniona gospodyni przynosi mu obiad, nie je, ale czeka na małego, dziesięcioletniego wnuka, syna swojej nieżyjącej najmłodszej córki. Wnuczek jest oczkiem w głowie dziadka – widząc jego cherlawą posturę i skłonność do chorób Mendel nieustannie martwi się o jego zdrowie. Po obiedzie chłopiec siada do lekcji, a dziadek wraca do pracy, nieustannie jednak obserwując i dopieszczając małego ucznia.

Wszyscy odnoszą się z sympatią i szacunkiem do starego Żyda. Gdy kiedyś wyrostkom przyszło do głowy prześmiewać pod oknem modlitwy szabasowe, zawstydził ich przechodzący ksiądz, który, widząc modlącego się, uchylił kapelusza. Od tej pory nikt nie przeszkadzał Mendlowi.

Jednak przedwczoraj zdarzył się pewien niepokojący wypadek – wnuczek wrócił do domu bez czapki. Początkowo nie chciał powiedzieć, co się stało, ale w końcu wyznał, że zgubił ją uciekając przed chłopcem, który szydził z niego, że jest Żydem. Na te słowa dziadek wpadł w gniew i zaczął wyrzucać chłopcu, że głupi jest, jeśli wstydzi się swojego pochodzenia. Później nieco łagodniej tłumaczył, że jest takim samym mieszkańcem miasta, jak inni, i że bycie Żydem nie powinno powodować u niego poczucia wstydu. Ukochali to miejsce, jak własne, więc stanowi ono ich ojczyznę.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Narracja
2  Pozytywistyczna nowelistyka - wiadomości ogólne
3  Mendel Gdański - plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Mendel Gdański – streszczenie


 • Ksawery jeszeli dla Ciebie chodzenie do szkoly i uczenie sie zajmuje caaaaaly czas, to chyba nie znasz zadnych ludzi, ktorzy naprawde tego czasu nie maja na cos. troche wiecej bys rzeczy robil na raz kazdego dnia to bys zobaczyl co to brak czasu, a tylko szkola i nic poza tym to pikus :)
  elvi (elvira15 {at} op.pl)

 • Ludzie gadaja glupoty. Ja mialem na wszystko czas w technikum, mimo tego ze mielismy matme na poziomie rozszerzonym oraz polski z elementami rozszerzenia. Do tego dochodzily przedmioty zawodowe. I jakos na wszystko znalazlem czas. Na nauke, na zabawe, na czytanie. A takie perelki jak wlasnie Mendel Gdanski, Kamizelka czy Medaliony na polskim byly najciekawsze. Przez trzy lata mialem 44 godziny tygodniowo lekcji. I tak jak wczesniej pisalem mialem czas na wszystko. A ludzie ktorzy nie czytaja, to tylko ich strata. A jak sie czlowiek wprawi, to miu sie takze zasob slow poszerza, szybciej czyta i wiecej zapamietuje. Pozniej czlowiek jak znajdzie dobra ksiazke to pozera 800 stron w ciagu calego dnia. Przepraszam za brak polskich znakow, nie mam polskiego ukladu klawiatury oraz ewentualne bledy, poniewaz jestem dyslektykiem a ta przegladarka nie ma slownika.
  Random guy ()

 • Pani Małgorzato, ale Pani dowaliła, że walczy Pani ze streszczeniami, a co Pani myśli, że każdy ma czas siedzieć i czytać książki ? Ja osobiście książek nie cierpię nie lubię czytać jest to dal mnie chore, nudne i bez sensu, a dodatkowo mam 20 innych przedmiotów ważniejszych niż książka, siedzę w szkole od 8 - 16 nie raz 17, kiedy mam czytać bezsensowne książki ? powiesz szczerze w życiu nie przeczytałem ani jednej bo nie lubię czytać i niech Pani przez to nie myśli, że jestem człowiekiem mało kompetentnym czy, że nie mam wyobraźni bo śpiewam, gram na pianinie i zajmuję się modą, a wszystkie pomysły biorę sam z głowy, a ponoć czytanie pobudza wyobraźnie, a ja mam wyobraźnie bardziej rozbudowaną niż Ci co książki czytają, a wypowiadać potrafię się tak i chwycić za serce co nie jeden co książki czyta, mam głębię w tym co wypowiadam, niech Pani sobie teraz nie myśli, że się przechwalam, ale znam swoje wartości wiem, że to w dzisiejszych czasach wada, ale ja to uważam za zaletę i wiele ludzi mi to mówi, Pozdrawiam ( :
  Patryk (robotyckip {at} o.pl)

 • Super napisane, dzieki niemu ogromnie przekonałem sie do tej lektury i postanowiłem ja przeczytac w calosci do kiedys bylo dla mnie ni mozliwe pozdrawiam! :)
  Marcin (oelk12 {at} interia.pl)

 • Malgorzato ok czytał bym z wielką chęcią lektury...ale kiedy mam na to znaleźć czas oprócz Polskiego jest jeszcze z 13 przedmiotów na które trzeba się uczyć kiedy znaleźć na to czas??
  Ksawery (kur {at} cze.pl)

 • Przydało by się poszerzać tą lekturę i upowszechniać. Wielu polaków ma ciągle złe nastawienie do żydów. Smutne, że w Polsce jest ciągle na wysokim poziomie antysemityzm. Przecież żydzi mieszkający w Polsce to też Polacy! (co innego turasy czy arabce)
  Mateusz (mateuszkowalski {at} o2.pl)

 • Chciałam bardzo podziękować za to streszczenie, jest w nim tyle ciepła! No, oprócz ciepła jest napisane bardzo zgrabnie. Tak WALCZĘ ze streszczeniami bo to przeciez nie ksiązka, to w niej jest klimat budujący nastrój. Zachęcam do lektury pisarza Izaaka Bashevisa Singera - wspaniały ! Pisał tylko w jidysz, języku potocznym nas, Źydów. W Polsce Julian Styjkowski bardzo ciekawie piszący. Jesli macie jakieś pytania dotyczące obyczajowości zydowskeij - zapraszam, mail podałam, Malka
  Malgorzata (fundacja {at} jewishlodz.org.pl)

 • streszczenie jest jak najbardziej dobre, jednak książka sama w sobie nie jest trudna- i jest też krótka, z chęcią czytałam tę książkę, zajęło mi to 2 wieczory.. jutro mam sprawdzian z treści ..polecam :)
  Justyna (justynkaserce19 {at} wp.pl)

 • jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających nowel...wielkie dzieło jak dla mnie. a stronka super i przed maturą się przydaje,mimo że wszystkie książki czytałam.
  b ()Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: