Bohaterowie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mendel – główny bohater jest 67-letnim Żydem, który od 27 lat prowadzi własny zakład introligatorski,. Wychował się w ubogiej, ale pełnej miłości żydowskiej rodzinie. Z domu wyniósł szacunek dla innego człowieka oraz uczucie miłości, którym obdarzył jedynego wnuka – Jakuba. Z całej rodziny został mu tylko mały chłopiec. Córka i żona – Resia zmarły, a synowie wyjechali za granice w pogoni za chlebem. Jakub stanowił więc dla Mendla główną treść życia. Chciał by chłopiec zdobył wykształcenie, wychowywał go w poczuciu godności do roli pełnoprawnego obywatela.

Mendel zachowuje obyczaje i wyznanie żydowskie, ale jest zasymilowany z polskim środowiskiem, a co więcej akceptowany przez mieszkańców. Jest na równi Polakiem, który odczuwa więź ze swoją ojczyzną, warszawiakiem, który w stolicy spędził całe życie i miasto to traktuje jako swoje, wreszcie jest sąsiadem zadomowionym w swojej kamienicy. Głębokie poczucie przynależności narodowej w połączeniu z wiarą w tolerancję i rozsądek ludzi stają się przyczyną wewnętrznego dramatu Mendla. Nie chciał on uwierzyć, że Polacy – „nie Żydzi” są w stanie dopuścić się ciemiężenia mniejszościowej nacji. W efekcie jego wnuk został zraniony kamienieniem w głowę, a on sam stracił zaufanie do ludzkiej mądrości i sprawiedliwości. Wiarę w ludzi przypłacił śmiercią swego serca.

Jakub Gdański – syn najmłodszej córki Mendla. Jest najbliższą osobą i oczkiem w głowie dziadka. Wychowywany przez starego Żyda w nowoczesny sposób, tzn. w myśl zasad asymilacji – chodzi do polskiej szkoły, ale także w połączeniu ze świadomością godności wynikającej z bycia Żydem. Jest dzieckiem bardzo delikatnym i wrażliwym – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Przysparza tym nieustannych zmartwień dziadkowi, który chciałby żeby zrozumiał, iż swojego żydostwa nie powinien się wstydzić. Tymczasem chłopiec jest zbyt przerażony antysemickimi nastrojami, panującymi wśród kolegów i społeczeństwa warszawskiego, aby móc zrozumieć to, co stara się przekazać mu Mendel.

Student – jeden z sąsiadów i klientów Mendla. Początkowo zdawkowo tylko przedstawiony, w końcowych partiach noweli odgrywa bardzo ważna rolę – to on ratuje starego Żyda przed napaścią tłumu. Charakterystyczne zmiany zachodzą w wyglądzie studenta. Początkowo ukazany, jako dość brzydki, „dziobaty” młody człowiek, w momencie heroicznego gestu pięknieje. Jego pełna patosu poza dodaje mu niezwykłego wręcz uroku. W interesujący sposób dała Konopnicka do zrozumienia, jak piękno duchowe uszlachetnia także zewnętrznie. Gdy student powraca do swojej zwykłej, codziennej postawy znika również jego uroda.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Narracja
2  Okoliczności powstania utworu
3  Mendel Gdański - plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Bohaterowie


 • Witam:) Mam pytanie. Mój temat maturalny dotyczy różnych wizerunków niemców. Nauczycielka powiedziała, że właśnie w Mendlu też jest niemiec. Tylko ja sie mogę się doszukać kto to. Pomoże ktoś?
  Aga ()

 • Bardzo fajny portal z ktorego można się wiele nauczyć sam napewno nie bylbym w stanie tak dobrze zinterpretować tego utworu. Strona jest bardzo dobra pomocą dydaktyczną jak i "wyręczeniem" mniej ambitnych uczniow ktorzy chcą po prostu zaliczyć zadanie...
  MareczekMarek (marek69_1991 {at} o2.pl)

 • Bez przesady, "Mendel Gdański" jest tak krótką lekturą, że każdy powinien to przeczytać, a nie jeszcze narzekać na opracowanie... Klp jest dobrą stroną, ale nie po to, by nic nie robić, ale po to, by lepiej coś zrozumieć albo podsumować swoje wiadomości.
  Natalia3 ()

 • szkoda... ze nie ma opisanych wiecej bohaterów bo potrzebuje proboszcza studenta kobiety... jesli juz ma sie do czegos przydac to wyciagnijmy max z "Mendla" ale jakos sobie poradze :) ogolnie to bardzo mi sie portal z lekturami przydaje :) i nie tylko mi ... :)
  dominisia (dominiqua8 {at} o2.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: