Mendel Gdański – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jednak następnego dnia powrót chłopca ze szkoły wyglądał niespokojnie. Malec wrócił na całe szczęście zadowolony. Jednak chwilę później pojawił się dependent z głupkowatym zapytaniem, czy wie, że Żydów maja bić. Stary próbował obrócić wiadomość w żart, nie chcąc niepokoić dziecka. Wieczorem z kolei z ta samą nowiną pojawia się zegarmistrz. Na pytanie Mendla, dlaczego mieliby bić wszystkich Żydów, odpowiada, że są oni obcymi. Odpowiedź ta zraniła bardzo dotkliwie starca – pokazując swoje spracowane dłonie, mówi, że uczciwie pracuje i mieszka w Polsce, traktując ją jak swoją ojczyznę. Wywiązuje się dłuższa dyskusja, podczas której stary Żyd odpiera takie zarzuty, jak posądzanie o chytrość i interesowność. Stara się rozumować logicznie i jasno udowadniać słuszność swoich tez, na co głupkowaty zegarmistrz ma jedną odpowiedź: Żyd to jednak zawsze Żyd i do tego obcy. Wskazuje również, że Żydzi strasznie się mnożą. Na to Mendel opowiada dzieje swojego imienia: Mendlem nazwano go, gdyż urodził się jako 15 dziecko w rodzinie i był ich wtedy cały mendel. Wskazuje jednak na zmiany w świadomości Żydów: on sam miał już tylko 6 dzieci, a jego najmłodsza córka tylko jedno (tu pokazuje zegarmistrzowi swojego wnuka – Kubusia). Podkreśla przy tym, że nie tyle powinno chodzić o to, żeby ludzi mało się rodziło, ale o to, żeby oni dużo dobrego robili dla siebie i innych.

Przechodzi z kolei do wyjaśniania, dlaczego nazywa się Gdański. Nazwisko sugerujące raczej miejsce pochodzenia bohatera, zawdzięczał faktowi, iż to miasto najbardziej kojarzyło się z Polską, którą tak bardzo kochali jego matka i ojciec: „Nu, co to jest Gdański? To taki człowiek albo taka rzecz, co z Gdańska pochodząca jest... Pan dobrodziej wie?... Wódka gdańska jest i kufer gdański jest, i szafa gdańska jest... Jak uny gdańskie mogą być. tak ja jestem Gdański. Nie jestem paryski, ani nie jestem wiedeński, ani nie jestem berliński - jestem Gdański”. Po udaniu się małego Kuby na spoczynek, Mendel zmienia „taktykę” – nie bagatelizuje już zagrożenia, a stara się dowiedzieć czegoś więcej. Gdy na pytanie o to, kto rozprowadza informacje o zbliżających się prześladowaniach, otrzymuje odpowiedź, że mówią tak „ludzie”, Żyd znów nie może uwierzyć. Mówi, że to nie ludzie, ale
To powiada wódka, to powiada szynk, to powiada złość i głupota, to powiada zły wiatr, co wieje.
Dlatego też on, wierząc w rozwagę mieszkańców miasta, będzie spał spokojnie. Zegarmistrz zbiera się szybko i wychodzi. Mendel nie śpi jednak spokojnie – najpierw idzie zajrzeć do pokoju, gdzie śpi Kuba, a następnie rozmyśla długo, pogrążony w niemej zadumie i smutku. Zmartwiony tak, że wygląda, jakby się w ciągu nocy o 10 lat postarzał.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Narracja
2  Mendel – Żyd i warszawianin
3  BohaterowieKomentarze
artykuł / utwór: Mendel Gdański – streszczenie


 • Ksawery jeszeli dla Ciebie chodzenie do szkoly i uczenie sie zajmuje caaaaaly czas, to chyba nie znasz zadnych ludzi, ktorzy naprawde tego czasu nie maja na cos. troche wiecej bys rzeczy robil na raz kazdego dnia to bys zobaczyl co to brak czasu, a tylko szkola i nic poza tym to pikus :)
  elvi (elvira15 {at} op.pl)

 • Ludzie gadaja glupoty. Ja mialem na wszystko czas w technikum, mimo tego ze mielismy matme na poziomie rozszerzonym oraz polski z elementami rozszerzenia. Do tego dochodzily przedmioty zawodowe. I jakos na wszystko znalazlem czas. Na nauke, na zabawe, na czytanie. A takie perelki jak wlasnie Mendel Gdanski, Kamizelka czy Medaliony na polskim byly najciekawsze. Przez trzy lata mialem 44 godziny tygodniowo lekcji. I tak jak wczesniej pisalem mialem czas na wszystko. A ludzie ktorzy nie czytaja, to tylko ich strata. A jak sie czlowiek wprawi, to miu sie takze zasob slow poszerza, szybciej czyta i wiecej zapamietuje. Pozniej czlowiek jak znajdzie dobra ksiazke to pozera 800 stron w ciagu calego dnia. Przepraszam za brak polskich znakow, nie mam polskiego ukladu klawiatury oraz ewentualne bledy, poniewaz jestem dyslektykiem a ta przegladarka nie ma slownika.
  Random guy ()

 • Pani Małgorzato, ale Pani dowaliła, że walczy Pani ze streszczeniami, a co Pani myśli, że każdy ma czas siedzieć i czytać książki ? Ja osobiście książek nie cierpię nie lubię czytać jest to dal mnie chore, nudne i bez sensu, a dodatkowo mam 20 innych przedmiotów ważniejszych niż książka, siedzę w szkole od 8 - 16 nie raz 17, kiedy mam czytać bezsensowne książki ? powiesz szczerze w życiu nie przeczytałem ani jednej bo nie lubię czytać i niech Pani przez to nie myśli, że jestem człowiekiem mało kompetentnym czy, że nie mam wyobraźni bo śpiewam, gram na pianinie i zajmuję się modą, a wszystkie pomysły biorę sam z głowy, a ponoć czytanie pobudza wyobraźnie, a ja mam wyobraźnie bardziej rozbudowaną niż Ci co książki czytają, a wypowiadać potrafię się tak i chwycić za serce co nie jeden co książki czyta, mam głębię w tym co wypowiadam, niech Pani sobie teraz nie myśli, że się przechwalam, ale znam swoje wartości wiem, że to w dzisiejszych czasach wada, ale ja to uważam za zaletę i wiele ludzi mi to mówi, Pozdrawiam ( :
  Patryk (robotyckip {at} o.pl)

 • Super napisane, dzieki niemu ogromnie przekonałem sie do tej lektury i postanowiłem ja przeczytac w calosci do kiedys bylo dla mnie ni mozliwe pozdrawiam! :)
  Marcin (oelk12 {at} interia.pl)

 • Malgorzato ok czytał bym z wielką chęcią lektury...ale kiedy mam na to znaleźć czas oprócz Polskiego jest jeszcze z 13 przedmiotów na które trzeba się uczyć kiedy znaleźć na to czas??
  Ksawery (kur {at} cze.pl)

 • Przydało by się poszerzać tą lekturę i upowszechniać. Wielu polaków ma ciągle złe nastawienie do żydów. Smutne, że w Polsce jest ciągle na wysokim poziomie antysemityzm. Przecież żydzi mieszkający w Polsce to też Polacy! (co innego turasy czy arabce)
  Mateusz (mateuszkowalski {at} o2.pl)

 • Chciałam bardzo podziękować za to streszczenie, jest w nim tyle ciepła! No, oprócz ciepła jest napisane bardzo zgrabnie. Tak WALCZĘ ze streszczeniami bo to przeciez nie ksiązka, to w niej jest klimat budujący nastrój. Zachęcam do lektury pisarza Izaaka Bashevisa Singera - wspaniały ! Pisał tylko w jidysz, języku potocznym nas, Źydów. W Polsce Julian Styjkowski bardzo ciekawie piszący. Jesli macie jakieś pytania dotyczące obyczajowości zydowskeij - zapraszam, mail podałam, Malka
  Malgorzata (fundacja {at} jewishlodz.org.pl)

 • streszczenie jest jak najbardziej dobre, jednak książka sama w sobie nie jest trudna- i jest też krótka, z chęcią czytałam tę książkę, zajęło mi to 2 wieczory.. jutro mam sprawdzian z treści ..polecam :)
  Justyna (justynkaserce19 {at} wp.pl)

 • jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających nowel...wielkie dzieło jak dla mnie. a stronka super i przed maturą się przydaje,mimo że wszystkie książki czytałam.
  b ()Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: